דין וילות בתל אביב אינו דינן של דירות בנס ציונה

דין וילות בתל אביב אינו דינן של דירות בנס ציונה

רבים שבויים בהנחה כי ענף הנדל"ן הוא מקשה אחת ואחידה. שזהו ענף פשוט שאין בו גוונים או סוגים והוא פועל כגוף הומוגני. אולם המציאות היא שונה. לשוק הנדל"ן יש 50 גוונים של אפור, הוא מחולק, מפוצל, סבוך, חלקיו השונים לא תלויים בהכרח אחד בשני וגם לא תמיד משפיעים האחד על השני.

והדוגמה הבולטת ביותר לכך היא שוק הדירות "הרגילות" לעומת שוק דירות היוקרה. אי אפשר להתחיל להשוות בכלל בין וילות בתל אביב שנחשבות לשיא היוקרה לבין דירת 5 חדרים בנס ציונה, למשל. ממש כשם שאי אפשר להשוות בין גבינה לבנה 5% לגבינת ברי צרפתית משובחת, או אם בטעות נשווה בין סוסיתא למרצדס. 

זקוקים לשירותי מנוף הרמה למעבר דירה? לחצו כאן

נכון, גם וילות בתל אביב וגם בתים בנס ציונה הם נכסים שניתן לגור ולחיות בהם חיים מלאים ושלמים, אבל כנראה שכאן גם נגמר הדמיון בהם. כי לכל אחד מהשווקים בענף יש חוקים משלו, נורמות ייחודיות ודרכי התנהלות שונות. 

איפה? נאמר שאתם רוצים לרכוש נכס חדש. איפה תחפשו אותו? ובכן, אם אתם מחפשים דירה "רגילה" בוודאי תפנו לעיתונים, לקבוצות בפייסבוק ולאתרים כמו "יד שתיים". אנשים רגילים מפרסמים במקומות רגילים. אולם אם אתם מחפשים וילות בתל אביב, ספק אם תמצאו אותן באותם המקומות.

תל אביב
צילום אוויר של תל אביב

איך מוצאים דירת יוקרה

דירות יוקרה למכירה לא מתפרסמות במקומונים, בעיתונים המקוונים או באתרי מכירה וקנייה רגילים ברשת. כדי לרכוש דירת יוקרה תזדקקו לקשרים, לסוכן נדל"ן או מתווך שמתמחה בנדל"ן יוקרתי, תצטרכו להכיר את שוק דירות היוקרה ולהכיר את הייחודיות שלו. דירות יוקרה נמכרות לא אחת בתוך קליקות של העשירון העליון והן לרוב לא נגישות להמון.

איך?. עסקאות נדל"ן יוקרתי גם נערכות באופן שונה מאלו שמתבצעות בשוק "הרגיל". על פי רוב הקונים והרוכשים בשוק הנדל"ן היוקרתי מכירים טוב יותר את הזירה שבה הם פועלים. שכן מדובר באנשי עסקים שיודעים כיצד לנצל הזדמנויות. אלו אנשים שיודעים לנהל משא ומתן, סביר מאוד להניח שעסקת הנדל"ן הזו היא אינה העסקה הראשונה שלהם כי אם אחת מיני רבות, כלומר יש להם ידע וניסיון במינוף הזדמנויות.

מן הצד השני, לאנשים אלו יש שפע של כסף זמין, אז הם יכולים להרשות לעצמם גם עסקאות שבמבט ראשון לא נראות משתלמות. לעומת זאת, כאשר אנשים רגילים מחפשים דירה רגילה ספק אם יש להם ניסיון בניהול משא ומתן, בקידום אינטרסים, ניצול הזדמנויות ועניין מחיר הנכס – הוא קריטי עד מאוד. לנו, האנשים הרגילים אין גמישות רבה במחיר אנחנו מבצעים מעט מאוד עסקאות נדל"ניות במהלך חיינו ביחס לאנשים עשירים, אשר להם יש בדרך כלל כמה וכמה נכסים בכל נקודת זמן נתונה.

מתי?. לרוב כאשר אנחנו, האנשים הרגילים, מוכרים דירה זה יקרה במקביל למעבר שלנו לדירה חדשה. במקרים כאלו יש לנו תאריך כניסה קבוע מראש ובכלל אנחנו כפופים ללוחות זמנים מאוד דוחקים. אך כאשר עשירים קונים ורוכשים נכסים הם אינם מוגבלים בזמן, הם אינם חייבים להזדרז עם המכירה כדי שיוכלו לשלם לבעל הדירה החדשה שלהם.

להם יש אלטרנטיבות מגורים זמניות או קבועות מגוונות: הם יכולים לגור באחד הנכסים האחרים שלהם, הם יכולים לגור במלון אם צריך להמתין ובכלל יש להם גמישות רבה יותר. גמישות שבמסגרתה הלחץ יורד. הם יכולים להציע את הנכס היוקרתי שלהם למכירה ולהמתין כמה זמן שיידרש עד שיזכו לעסקה המשתלמת ביותר עבורם יש להם את החופש לחכות לרגע הנכון. 

כמה?. יש עוד הבדל בין שוק הדירות הרגילות לבין שוק דירות היוקרה והוא תנודות מחירי הנכסים. כאשר מחירי הדירות הרגילות יורדים מחירי דירות היוקרה לא תמיד יורדים בהתאמה. אך מנגד, כאשר חלה עליה במחירי הדירות הרגילות בדרך כלל נחוש את העלייה גם בענף הנדל"ן היוקרתי.